Filmy: wojenny
A A A

Okręt

Okręt
tytuł oryginalny: Das Boot
scenariusz: Wolfgang Petersen
dystrybutor: Kino Świat
reżyseria: Wolfgang Petersen
obsada: Jurgen Prochnow, Herbert Gronemeyer, Klaus Wennemann
dźwięk: Dolby Digital 5.1
napisy: polskie
dodatki: Reportaż z realizacji filmu, filmografie aktorów, zwiastun
obraz:
dźwięk:
dodatki:
Fabuła filmu opowiada o losach załogi jednego z wielu niemieckich okrętów podwodnych, tzw. U-bootów, które miały za zadanie atakować konwoje statków alianckich na szlakach atlantyckich.

Film daleki jest jednak od spektakularności inscenizacyjnej znanej ze współczesnych produkcji hollywoodzkich. Jest to bardziej opowieść o ludziach i ich charakterach postawionych w obliczu trudnej podwodnej misji, niż o samej walce. Ale oczywiście napięcia towarzyszącego bojowym zadaniom, i związanym z tym zagrożeniu życia, także nie zabraknie. Dzięki wprawnemu poprowadzeniu wątków przez reżysera dramatyzm akcji potrafi sięgnąć zenitu. To nie lada sztuka, aby widz na równi z bohaterami filmu emocjonował się odgłosem sonaru czy ruchem wskazówki głębokościomierza.

Do oddania napięcia, panującego w zanurzonym tygodniami pod wodą okręcie bojowym, przyczyniły się także bardzo dobrze zrealizowane zdjęcia. Ujęcia charakterystycznych twarzy marynarzy w czerwonym i niebieskim świetle są sugestywne i nadają przedstawianym zdarzeniom niezwykły klimat. A scena, w której oficerowie z lornetkami stoją na mostku U-boota podążającego w stronę zachodu słońca, to już prawdziwie malarska wizja twórców.

Polskie wydanie DVD jest bardzo dobrze zrobione. Mimo że film ma już swoje lata, obraz można zaliczyć do dobrych. Natomiast na jeszcze większą pochwałę zasługuje dźwięk przestrzenny. Muzyka i efekty świetnie dopełniają klaustrofobiczną atmosferę ciasnego okrętu. Dobre obrazowanie akcji dźwiękiem uzupełnia wiele kluczowych scen. Bez tego wymiaru ten tytuł bardzo dużo by stracił.

Ze względu na długość filmu, na płycie zostało mało miejsca na dodatki. Pięciominutowy reportaż o realizacji, zwiastun i filmografie aktorów to zdecydowanie za mało, jak na tak ciekawą klasykę kina wojennego. Ponadto zamieszczone dodatki mają bardzo słabą jakość obrazu i brakuje im polskiej wersji. Szkoda, że nie pokuszono się o drugą płytę np. z komentarzem reżysera.
Ocena:
Twoja ocena:
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Skomentuj:

Inne filmy z tego gatunku:
Odwaga i nadziejaOdwaga i nadzieja
Mądry, przejmujący i wyważony obraz wojny, która może nie do końca jest przemyślana i akceptowana, ale uczestniczą w niej żywi, wrażliwi ludzie. Żołnierzom, którzy oddają swe młode życie, zdrowie (także psychiczne) służąc swojemu krajowi należy się wdzięczność i szacunek. I choć obraz ten może zawieźć widzów spragnionych licznych scen batalistycznych, jest jednym z ważniejszych filmów o wojnie ostatnich lat. »
Czterej Pancerni i Pies (Dysk2)Czterej Pancerni i Pies (Dysk2)
Kolejne cztery odcinki o numerach 5,6,7 i 8 ponadczasowego serialu "Czterej pancerni i pies" po dość długiej przerwie od ukazania się pierwszego dysku ujrzały światło dzienne. »
Operacja świtOperacja świt
Oparty na faktach dramat wojenny w reżyserii wybitnego niemieckiego filmowca Wernera Herzoga. Historia odważnego lotnika (i zarazem jego rodaka) Dietera Danglera - jedynego Amerykanina, któremu udało się uciec z wietnamskiej niewoli - zafascynowała go do tego stopnia, że nakręcił o nim dwa filmy... »
Więcej filmów z gatunku: wojenny »
2014-04-21,
godz. 21:00
CANAL+
Rok 1977. Stefan nadaje synowi imię na cześć genialnego strzelca Kazimierza Deyny. Nastoletni Kazik trenuje piłkę nożną, ale nie odnosi sukcesów w futbolu. Postanawia znaleźć w życiu własny cel. »