Filmy: wojenny
A A A

Okręt

Okręt
tytuł oryginalny: Das Boot
scenariusz: Wolfgang Petersen
dystrybutor: Kino Świat
reżyseria: Wolfgang Petersen
obsada: Jurgen Prochnow, Herbert Gronemeyer, Klaus Wennemann
dźwięk: Dolby Digital 5.1
napisy: polskie
dodatki: Reportaż z realizacji filmu, filmografie aktorów, zwiastun
obraz:
dźwięk:
dodatki:
Fabuła filmu opowiada o losach załogi jednego z wielu niemieckich okrętów podwodnych, tzw. U-bootów, które miały za zadanie atakować konwoje statków alianckich na szlakach atlantyckich.

Film daleki jest jednak od spektakularności inscenizacyjnej znanej ze współczesnych produkcji hollywoodzkich. Jest to bardziej opowieść o ludziach i ich charakterach postawionych w obliczu trudnej podwodnej misji, niż o samej walce. Ale oczywiście napięcia towarzyszącego bojowym zadaniom, i związanym z tym zagrożeniu życia, także nie zabraknie. Dzięki wprawnemu poprowadzeniu wątków przez reżysera dramatyzm akcji potrafi sięgnąć zenitu. To nie lada sztuka, aby widz na równi z bohaterami filmu emocjonował się odgłosem sonaru czy ruchem wskazówki głębokościomierza.

Do oddania napięcia, panującego w zanurzonym tygodniami pod wodą okręcie bojowym, przyczyniły się także bardzo dobrze zrealizowane zdjęcia. Ujęcia charakterystycznych twarzy marynarzy w czerwonym i niebieskim świetle są sugestywne i nadają przedstawianym zdarzeniom niezwykły klimat. A scena, w której oficerowie z lornetkami stoją na mostku U-boota podążającego w stronę zachodu słońca, to już prawdziwie malarska wizja twórców.

Polskie wydanie DVD jest bardzo dobrze zrobione. Mimo że film ma już swoje lata, obraz można zaliczyć do dobrych. Natomiast na jeszcze większą pochwałę zasługuje dźwięk przestrzenny. Muzyka i efekty świetnie dopełniają klaustrofobiczną atmosferę ciasnego okrętu. Dobre obrazowanie akcji dźwiękiem uzupełnia wiele kluczowych scen. Bez tego wymiaru ten tytuł bardzo dużo by stracił.

Ze względu na długość filmu, na płycie zostało mało miejsca na dodatki. Pięciominutowy reportaż o realizacji, zwiastun i filmografie aktorów to zdecydowanie za mało, jak na tak ciekawą klasykę kina wojennego. Ponadto zamieszczone dodatki mają bardzo słabą jakość obrazu i brakuje im polskiej wersji. Szkoda, że nie pokuszono się o drugą płytę np. z komentarzem reżysera.
Ocena:
Twoja ocena:
Komentarze
Nikt nie dodał jeszcze komentarza.

Skomentuj:

Inne filmy z tego gatunku:
Szyfry WojnySzyfry Wojny
Szyfranci z indiańskiego plemienia Navaho w czasie II wojny światowej mieli za zadanie przesyłanie dowództwu tajnych informacji z pola walki. W czasie jednej tylko bitwy Amerykanów z Japończykami przesłali oni w ciągu 48 godzin ok. 800 wiadomości. »
Cienka czerwona liniaCienka czerwona linia
Akcja filmu rozgrywa się podczas II wojny światowej, na Pacyfiku w archipelagu Wysp Salomona. Grupa amerykańskich żołnierzy piechoty ląduje na piaszczystym pustym brzegu wyspy Guadalcanal, nad którą kontrolę przejęli Japończycy. »
Helikopter w ogniuHelikopter w ogniu
Ważny film. Choć akcja nie przykuwa widza do fotela od pierwszych minut, jej kulminacja w drugiej części nie pozwala oderwać wzroku od ekranu. Bez wątpienia film ten zawiera jedno z najlepszych pod względem dramaturgii i realizmu przedstawienie współczesnej bitwy wojsk lądowych. »
Więcej filmów z gatunku: wojenny »
2014-10-02,
godz. 22:15
CANAL+
W ruinach przedwojennej kamienicy zostają znalezione ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów powstania warszawskiego. Ukrywający się profesor Szapiro opisał w nim pierwsze dni walki o Warszawę. »